X
Gospodarstwo Ekologiczne "ANNA"
Witamy i zapraszamy

Dobużek to spokojna wiejska okolica, w której znajduje się park oraz dworek wraz z zabudowaniami dworskimi, pochodzącymi z 1870 r. Dworek ten pomimo iż posiadał wielu właścicieli to jest w dość dobrym stanie (obecnie w odbudowie). W okolicy znajduje się „Skarpa Dobużańska”.

Gospodarstwo zlokalizowane jest w pobliżu unikatowego rezerwatu stepowego „Skarpa Dobużecka”. Rezerwat położony jest na skraju gmin Tyszowce i Łaszczów między Dobużkiem, a Mikulinem (prawe zbocze doliny Huczwy). Utworzono go w 1989 roku, w celu zachowania zbiorowisk roślinności kserotermicznej. „Skarpa” stanowi rezerwat częściowy, stepowy czyli taki, w którym przedmiotem ochrony są murawy kserotermiczne. Obecnie posiada on powierzchnię 5,07 ha. Na jego terenie spotykamy 24 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 8 gatunki ptaków cennych i zagrożonych (nie wymienionych w Dyrektywie). Jest obszarem występowania zielonki, derkacza i dzięcioła białoszyjego. W rezerwacie „Skarpa Dobużańska” zaobserwowano rzadkie rośliny tj.: oman wąskolistny i trzy gatunki rośliny pasożytniczej o nazwie zaraza. W omawianym stanowisku można zaobserwować urzekające swym niespotykanym pięknem kwiaty roślin stepowych, tj.: zawilec wielokwiatowy i żmijowiec czerwony (gatunek odnotowywany również na dwóch innych stanowiskach na ZamojszczyĄnie).

Tutejsza roślinność przystosowała się do klimatu i warunków stepowych - mają one pokrój kseromorficzny: ich liście są wąskie, a cebulki i bulwy służą do gromadzenia substancji odżywczych oraz wody. Murawy kserotermiczne należą do najcenniejszych i najbardziej zagrożonych elementów środowiska przyrodniczego Europy. W rezerwacie spotykamy przedstawicieli fauny typowej dla tych stanowisk np.: paĄ królowej, rusałkę osetnika i modraszka srebroplamka, ryjkowce, chomiki, tchórze.

Tereny bogate w unikatową roślinność czyni z naszego gospodarstwa wymarzone miejsce dla osób pragnących oderwać się od szarej codzienności.

W okolicy występują kompleksy lasów, których runo obfituje w grzyby i różnorakie owoce leśne. W pobliskim Łaszczowie możemy natrafić na ruiny niegdyś pięknego pałacu rodu Szeptyckich pochodzącego z XVIII w.

Do kolejnych ciekawych zabytków zaliczamy starą synagogę i cmentarz żydowski. W niedalekim Nabrożu można odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Nabroskiej. W tymże kościele obecny jest cudowny obraz NMP, którego powstanie datuje się na XVIII wiek.

W pobliżu znajduje się miasto Tyszowce. które niegdyś zasłynęło z produkowanych tam butów zwanych „tyszowiaki”. Dodatkową atrakcją mogą stanowić grody czerwieńskie.

W okolicy występują bardzo ciekawe miejsca, które można odwiedzić. To też zależy co kogo interesuje. Zapewniamy, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Przyjedzcie sprawdzicie, polećcie innym.

Zapraszamy !!!


Nasze certyfikaty:

[Rozmiar: 3277 bajtów] [Rozmiar: 14958 bajtów]
Gospodarstwo Ekologiczne "ANNA" Dobużek Kolonia 2, 22 - 650 Łaszczów tel: 609 181 187 tel/fax: (84) 66 19 349


Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.